A Műanyag (Polipropilén) medence építése
A medence építés bár nem túl bonyolult mégis sok odafigyelést igénylő folyamat. Pontosan ezért sok ügyfelünk “kulcsrakész” kivitelezést igényel tőlünk, de minden évben akadnak olyanok, akik költség hatékonysági okokból maguk intéznék a medence építés folyamatát.
Mint minden építkezésnél itt is az első lépés a medence helyének a kérdése, valamint, hogy a medence teljesen süllyesztve lesz-e vagy valamennyit kiemelkedik a földből, vagy teljesen a föld színére lesz telepítve.
Én minden esetben a medence kijelölését javaslom első lépésként.
Az alapos felmérés érdekében a következőket ajánlom
A polipropilén műanyag medencéket kb. 7 m hosszúságig és 3 - 3,5 m szélességig a gyártó műhelyében készítik. A fent megadott méreteket meghaladó medencék helyszíni hegesztéssel készülnek. Pontosan ezért fontos, hogy felmérjük, hogy a kapuba megérkező medence be tud-e kerülni az udvarba, van-e szűk kereszt metszet, ahol nem fér át a 120 - 150 cm mély medence.
Tapasztalatból tudom ajánlani, hogy a medence méreteit érdemes megjeleníteni a tervezett helyszínen. Erre a legjobb eszköz egy kilogramm liszt, ami tökéletesen látszik minden felületen (talán a havat kivéve) és a tavaszi eső sem mossa el. Ennek köszönhetően gyakorlatilag még a földmunkánál is egyértelműen látható a medence körvonala.
Sok fejfájást spórolhatunk meg, ha a medence helyét úgy tervezzük, hogy a későbbiekben akár egy eltolható medencefedést is telepíteni tudjuk nagyobb megkötések nélkül.
Amennyiben süllyesztésre kerül a sor a földmunka a következő fázis. Érdemes ezt a munkát géppel végezni, mert a költségek jelentősen emelkednek amennyiben a kitermelés és a depózás ( a föld kiszállítása és elszállítása) kézi erővel történik.
A föld kitermelés során érdemes a kiemelt földből megtartani, hogy később a medence visszatöltésénél ne kelljen hozatni földet.
A medence kiásásánál a medence tényleges méreténél kb. 50 cm-rel nagyobb és nagyságrendileg 20 cm-rel mélyebb munka gödröt kell kialakítani.
A munkafolyamat során kialakítandó a gépészeti akna helysége is, amely készülhet zsalúkőből, vagy akár szintén polipropilén anyagból is. (Ezek az aknák általában vékonyabb lemezből készülnek. (a polipropilén akna alá is érdemes aljzatbetont tenni)
A munkagödörbe egy 5-8 cm vastag sóderágyra egy 12-15 cm vastag vasalt aljzatbeton kerül.
Amennyiben ezt a munka fázis elkészül, úgy megérkezhet a medence. A szigetelés érdekében a betonlemezre 2 cm-es XPS (lépésálló lábazati) szigetelés kerül, ami megóvja a medence alját a sérülésektől.
Ha a szigetelés bekerült érkezik a medence test, ami elhelyezésre kerül. Nagyon fontos, hogy a medence test alá ne kerüljön a munkagödör széléről föld törmelék. A legegyszerűbben ezt úgy érhetjük el, hogy megfelelő számú élő munkaerő segít a medence elhelyezésénél és a munkagödör szélét pallókkal takarjuk, így a görgeteg föld nem kerül be a munkafolyamat során.
A medencetest végső beállítása után kerül kiépítésre a medence elfolyója és a befolyók valamint a fölöző (un. szkimmer) beszerelése, majd ezek összekötése a gépészettel.
A beruházás során meg kell hoznunk néhány döntést, azokról az extra felszerelésekről, melyeket később csak nagy véráldozattal tudunk telepíteni a meglévő medencénk mellé
A legfontosabb döntések:
kérjünk fóliás falátvezetéseket és szkimmereket, hogy későbbiekben, ha fóliázni szeretnénk az elöregedett testet akkor is könnyen elvégezhető legyen a feladat
A medence világítást a legegyszerűbb a föld visszatöltés előtt elvégezni
Ha szeretnénk a medencébe ellenáramoltatót annak a kivitelezése is ebben a fázisban lehetséges
Ha szeretnénk hőszivattyús vagy hőcserlésős fűtést akkor érdemes letelepíteni a csöveket a földbe még a tér rendezés elkészülte előtt.
Amennyiben a gépészeti szerelés véget ért, úgy kezdődhet a medence feltöltése vízzel. A víznyomás a 6 mm-es polipropilén lemezt eldeformálhatja, így érdemes a földvisszatöltést ezzel egy időben végezni. Mi a medence testhez kívülről 5 cm-es szigetelést teszünk és a korábban kitermelt földet tesszük a szigetelés és a munkagödör széle közé. A medence formájának tartóssága miatt a földet szinte miden esetben cementtel keverjük és fellocsoljuk, hogy egy esetleges leengedés esetén a föld külső nyomása ne változtassa meg a medence falának egyenességét. Kiemelten figyelünk a gépészeti szerelés során elhelyezett pvc csövek épségére, nehogy a visszatöltött föld kiforgassa a falátvezetéseket, így szivárgást idézzen elő.
Amint leírtam maga az építés és telepítés nem bonyolult feladat, mégis rendkívüli szerteágazó odafigyelést, trükköt, speciális szerszámot igényel, hogy az esetek túlnyomó többségében a beruházók a segítségünket kérik.
Felkészült csapatunk mindenben segít, akár már a tervezés fázisától, olyan tippeket, trükköket osztunk meg megrendelőinkkel, melyek akár a beruházásnál akár a későbbiekben akár 100 ezer Ft-os nagyságrendben spórolnak.
Válasszon minket, kérje tanácsunkat és ingyenes árajánlatunkat akár még ma!