Szűrőüveg - Mindenben nyerő
Ahhoz, hogy megértsük, hogy mit is jelent a szűrőközeg érdemes először időt szánni arra, hogy megértsük, hogyan is működik a medence víz szűrés folyamata.
A homoszűrős vízforgtók olyan elven működnek, mint a homokos tengerpart ami megtisztítja és kristálytisztává varázsolja a tenegerk vizét a part mellett.
A hullámzás kiveti a partra a kissé koszolódott vizet, ami a finom tengerparti homokban a mélyre merül és az itt lévő homokszemek a szennyeződéseknekj egyre inkább akadályt jelentve tisztítják a mélyre szivárgó vizet, mely a part alatt visszakerül a tenger vizébe.
A úszómedenencék esetén is nagyjából ez történik, a medence keringő kissé szennyezett vizét a szkimmeren (fölöző) és a padlóürítőn keresztűl működése közben szívja a szivattyú, mely nagy erővel rányomja a medence vizét a Homokszűrő tartályban lévő közegen, mely nyomás alatt a víz megtisztul, és a tartály alján lévő "gyertyákon" (vékony lamellák) keresztül az immár tisztított víz visszakerül a medencébe.
A leírt folyamat sajátja, hogy a folyamatos nyomás során a szűrőközeg folymatosan tömörödik, és ezzel egyre inkább romlik a szűrés minősége. A tömörödött homok betonkeménységű lesz. Ilyenkor mikrocsatornák alakúlnak ki a homokban és a szűretlen víz szinte akadálytalanul áramilk a gyertyák felé. Ebben az esetben a befúvóknál is csökkent nyomást javaslunk.
Ilyen esetben kell visszamosni a homokszűrőt, melyről egy külön cíkkben fogunk foglalkozni.
De hogy visszatérjünk a szűrőüveg jelentősségéhez...
Az alábbi pontok alapján mi úgy számolunk, hogy kb. 1 szezon alatt megtérül a szűrőüveg magasabb ára a szűrőhomokéhoz képest.
Nézzük az előnyöket
- 1. A szűrőüveg élettartama elvileg korlátlan. A gyártói ajánlások szerint ajánlott 10 évente cserélni a szűrőhomok 5 éves ajánlásával szemben
- 2. A szűrőüvegből kb a homok 75-80%-a szükséges. Ez azt jelenti, hogy amennyiben 100kg szűrőhomok javasolt a vízforgató működéséhez, akkor üvegből elegendő 75-80 kg
- 3. A szűrőüveg osztályozása sokkal kiegyensúlyozottabb, így nem tud úgy tömörödni, minta homok, ennek következtében nem terheli úgy a vízforgató szivattyút mintha szűrőhomok lenne a tartályban
- 4. Az előző pontban említett lazább szerkezet miatt nem szükséges olyan hosszú visszamosás mint a homok esetén, így kevesebb a visszamosási vízveszteség
- 5. Az üveg elektrosztatikus töltöttsége miatt kevésbé tapadnak meg rajta a szennyeződések
- 6. Megszűnik a biofilm képződés a szűrőközegen, így pelyhesítő használatára nincs szükség
- 7. A szűrési hatékonyság miatt kevesebb vegyszer használata szükséges
Mindezek miatt egyértelmű, hogy amennyiben lehetésges, mi mindenképpen szűrőüveget használunk mikor egy új beruházás keretében a medence vízforgató szűrőtartályát feltöltjük szűrőközeggel.
Amennyiben további kérdése lenne, kérem keressen minket bizalommal!
Medencére fel!